Volvo Ocean Race -veneet lähtivät matkaan sunnuntaina 22.10. Voit viikoittain seurata kisaa toimittaja Kari Wilénin opastuksella näillä verkkosivuilla.

 Volvo Ocean Race 2017– 18 Lähtö mpk Maali In-Port Race
1 Alicante – (Porto Santo) – LISSABON 22.10. 1 450  28.10. Vestas 3.11.
2 Lissabon – KAPKAUPUNKI 5.11. 7 000 8.12.
3 Kapkaupunki – MELBOURNE 10.12. 6 500
4 Melbourne – HONGKONG 2.1. 6 000 27/28.1.
5 Hongkong – Guangzhou – Hongkong 1.2. 100 3.2.
6 Hongkong – AUCKLAND 7.2. 6 100 10.3.
7 Auckland – ITAJAI 18.3. 7 600 20.4.
8 Itajaí – NEWPORT 22.4. 5 700 19.5.
9 Newport – CARDIFF 20.5. 3 300 8.6.
10 Cardiff – GÖTEBORG 10.6. 1 300 17.6.
11 Göteborg – (Århus) – HAAG 21.6. 700 30.6.

 

Kilpailu Reitti Voittajavene/
kippari
suomalaiset
1973–74
Whitbread Round the World Race
Portsmouth-Kapkaupunki-Sydney-Rio de Janeiro-Portsmouth Sayula II/
Ramón Carlin
Swan 65 = valmistettu Suomessa
1977–78
Whitbread Round the World Race
Southampton-Kapkaupunki-Auckland-Rio de Janeiro-Southampton Flyer/
Conny van Rietschoten
1981–82
Whitbread Round the World Race
Southampton-Kapkaupunki-Auckland-Mar del Plata-Portsmouth Flyer II/
Conny van Rietschoten
12. Skopbank Finland/ Kenneth Gahmberg
1985–86
Whitbread Round the World Race
Portsmouth-Kapkaupunki-Auckland-Punta del Este-Portsmouth L’Esprit d’Équipe/
Lionel Péan
3. Fazer Finland/
Michael Berner
1989–90
Whitbread Round the World Race
Southampton-Punta del Este-Fremantle-Auckland-Punta del Este-Fort Lauderdale-Southampton Steinlager 2/
Peter Blake
9. Union Bank of Finland/Ludde Ingvall
10. Belmont Finland II/ Harry Harkimo
18. Maiden/
miehistössä Mikaela von Koskull
DNF Martela OF/

Markku Wiikeri
1993–94
Whitbread Round the World Race
Southampton-Punta del Este-Fremantle-Auckland-Punta del Este-Fort Lauderdale-Southampton Maxi: NZ Endeavour/
Grant Dalton
W60: Yamaha/
Ross Field
W60: 2. Intrum Justitia/ miehistössä
Markus Mustelin
1997–98
Whitbread Round the World Race
Southampton-Kapkaupunki-Fremantle-Sydney-Auckland-Sao Sebastiao-Fort Lauderdale-Baltimore-La Rochelle-Southampton EF Language/
Paul Cayard
2001–02
Volvo Ocean Race
Southampton-Kapkaupunki-Sydney-Auckland-Rio de Janeiro-Miami-Annapolis-La Rochelle-Göteborg Illbruck Challenge/
John Kostecki
3. Amer Sports One
8. Amer Sports Too
2005–06
Volvo Ocean Race
Vigo-Kapkaupunki-Melbourne-Wellington-Rio de Janeiro-Baltimore-Annapolis-New York-Portsmouth-Rotterdam-Göteborg ABN AMRO I/
Mike Sanderson
2008–09
Volvo Ocean Race
Alicante-Kapkaupunki-Kochi-Singapore-Qingdao-Rio de Janeiro-Boston-Galway-Marstrand-Tukholma-Pietari Ericsson 4/
Torben Grael
4. Ericsson 3/ miehistössä
Thomas Johanson
2011–12
Volvo Ocean Race
Alicante-Kapkaupunki-Malé-SharjahAbu Dhabi-Sharjah-Malé-Sanya-Auckland-Itajaí-Miami-Lissabon-Lorient-Galway Groupama 4/
Franck Cammas
2014–15
Volvo Ocean Race
Alicante-Kapkaupunki-Abu Dhabi-Sanya-Auckland-Itajai-Newport-Lissabon-Lorient-Göteborg Abu Dhabi Ocean Racing/
Ian Walker
2017–18
Volvo Ocean Race
Alicante-Lissabon-Kapkaupunki-Melbourne-Hongkong-Guangzhou-Auckland-Itajai-Newport-Cardiff-Göteborg-Haag