Jälleen on luettelo suomalaisista maapallon ympäri purjehtineista veneistä täydentynyt. 67:ntenä pallon kiersi on Pekka Salonojan kipparoima Finngulf 46 Mearra Nieida.

On epätodennäköistä, että kaikki suomalaiset pallon kiertäneet veneet ovat tällä listalla, sillä näitäkin purjehduksia tehdään sekä suurella rytinällä että vaatimattomasti.

Jos havaitset listalla virheitä ja puutteita, ole hyvä ja ota yhteyttä toimitukseen tai kirjoittajaan

Veneen nimi (merkki ja malli)
Miehistö
Vuodet
1. Polar Bear (one-off)
Alex Hytönen
1978-1993 (3 kierrosta, 1. 1982)
2. Diana III (Nautor 43)
Stig Eriksson
1979-1982
3. Skopbank of Finland (Baltic 51)
Kenneth Gahmberg
1981-1982 (Whitbread)
4. Cabane III (Sandström)
Pehr & Märtha Sandström
1983-1985 (3 kierrosta, 1. 1985)
5. Dynamite (Swan 371)
Heikki & Heli Ervi
1983-1985
6. Fazer Finland (Swan 651)
Mikki Berner
1985-1986 (Whitbread)
7. Tindora (Swan 57)
Jussi & Doris Aspiala
1978-1986
8. Vanda (Jon 33)
Erkki & Jyrki Kautto
1984-1986
9. Belmont Finland (Swan 51)
Harry Harkimo
1986-1987 (BOC-Challenge)
10. Colt by Rettig (Sirena 44)
Pentti Salmi
1986-1987 (BOC-Challenge)
11. Magdalena III (HR Rasmus35)
Timo Jortikka
1985 1987
12. Joutsikki III (Baltic C&C 33 )
Matti & Sirkka Rapeli
1985-1987
13. Dike (S&S 6.6 )
Kari & Arja Myyrinmaa
1986-1987
14. Merilyn (One-off 56)
Juhani Rajakenttä
1986-1989
15. Belmont Finland II (Maxi)
Harry Harkimo
1989-1990 (Whitbread)
16. Union Bank of Finland (Maxi)
Ludde Ingvall
1989-1990 (Whitbread)
17. Neptun (Contrast 362)
Tor-Erik Andersson
1989-1990
18. Aiolos (S&S 38)
Olof & Anne Palmgren
1988-1991
19. Cacadu IV (First 51)
Arne Blässar
1991-1992 (Europa-92)
20. Daughter of Baltic (Lunstroo 56)
Ismo Nikola
1991-1992 (Europa-92)
21. Soolo (Contest 43)
Pekka Hyyryläinen
1991-1992 (Europa-92)
22. Beata Maria II (HR 42)
Jyrki Jalo
1988-1993
23. Cornish Kestrel (Southshore 43)
Jaakko & Ulla Joutsenlahti
1990-1993
24. Henrita (C.A. 40 ketsi)
Henry & Riitta Hackman
1988-1994
25. Rock’n Roll (C.A. 33)
Otto Kuojärvi
1990-1994
26. Maria V (Pedrick 40)
Juhani Heinonen
1989-1998 (2 kierrosta, 1. 1994)
27. Merivuokko (One-off 11 m)
Pertti Duncker
1990-1996
28. Serenada (Ile Disco12 m)
Jendrek & Seija Prusak
1992-1996
29. Fillyjonk (Valiant 42 RS)
Johan & Lena Lindblom
1993-1996
30. Isadora (Norman 40)
Zune Bergfors
1994-1997
31. Lady Rose (Samson 36)
Seppo & Lea Häyrinen
1995-1997
32. Fazer Blue Magic (Swan 65)
Folke West & co
1997-1998
33. Sabor (Tayana 42)
Mikko Haapavaara
1996-1999
34. Renata (Tayana 37)
Reko Niemelä & Antti Helin
1997-1999
35. Merenkulkija (Targa 101)
Jaakko & Ilona Heiskari
1993-2000
36. Tinja (One-off 15 m)
Timo & Lena Hopeavuo
1991-2001
37. Kati 3 (Aquarius S&S 40 )
Matti & Mirja Arminen
1989-2001
38. Violetta (Artina 33)
Pertti Pulkkinen & PirkkoTorna
1994-2001
39. Felissa (Inferno 29)
Göran & Pia Granbacka
1999-2002
40. Wellanova (Eastwind )
Seppo Kokkala
1999-2002
41. Daria (IS 400)
Timo Kaski
2000-2003
42. Aida (Swan 42)
Jari Noponen
2001-2004
43. Laura (Kuunari)
Markus Maksimainen
2002-2004
44. Iiris (Roberts 345 )
Pekka & Riitta Kärkkäinen
1999-2011 (2 kierrosta, 1. 2004)
45. Tikki (Swan 43)
Antero & Riitta Järvinen
2002-2005
46. Zara (Najad 441)
Olli & Arja Santala
2002-2006
47. Arctic Lady (Stormwind 40)
Ari & Eija Luoma
2003-2006
48. Satu III (S&S)
Kari & Satu Retkin
2004-2006
49. Necesse (Avance 36)
Kari & Marika Ollikainen
2004-2007
50. Ellen (Aage Utzon )
Paul Suominen
2004-2007
51. Ninni (IS-400)
Mikko Oksanen
2005-2008
52. Mindora (Pedrick 40)
Matti Vahala
2004-2008
53. Aliisa (10m teräs)
Lauri G. Strengell
2004-2010
54. Anni (Belize 43 -katamaraani)
Olli Pajunen
2007-2011
55. Chimu (HR 40)
Timo Tanttu & Sirkka-Warneke
2007-2011
56. Blue Moon (14×8 m katamaraani)
Kai Linko
2006-2012
57. Snoopy (teräs, one-off 12 m)
Matti Lappalainen
2003-2012
58. Valentina (Bavaria 36)
Risto Pekkanen & Helinä Hellgren-Pekkanen
2009-2013
59. Elaine (Arcona 430)
Kalle Sysiö & Helinä Sairanen
2009-2013
60. Scorpio (Nautor 43)
Henrik & Malla Lindblom
1997-2013
61. Sarema (Eastwind 45)
Pekka & Riitta Kauppila
2010-2013
62. Verde (Swan 36)
Mauno & Tarja Rantavuori
2011-2014
63. Melina (Malö 43 classic)
Ilkka Liukkonen
2011-2014
64. Marisol (HR 42 ketsi)
Esa & Hilkka Kalervo
2013-2015
65. Ever After (HR 53)
Tom & Salme Malmsten
2008-2015
66. KasteHelmi (Malö 46 Classic)
Heikki & Maila Asujamaa
2009-2015
67. Mearra Nieida (Finngulf 46)
Pekka Salonoja
2015-2017