Juniorien PM 240710

Navakkaa koillistuulta, viileää, harmaata ja pilvistä. Kesä oli peruutettu. Siinä aamun lähtökohta – lauantai olisi pitkien ja rotevien junnujen päivä. Tuloksiin ilmaston vaihtuminen ei enää suuria vaikuttanut, koska jäljellä oli kaksi lähtöä.

Optimistipoikien tulosluettelossa nousivat kohisten ruotsalaiset Pontus Dahl ja Albin Johnsson sekä Norjan Andreas Petersen. Pontus voitti selvästi tasaisesti purjehtineen Ruotsin Oliver Österbergin. Tyttöjen puolella juhlivat tanskalaiset Iben Nielsby ja Lärke Graversen. Regattaa selvästi johtanut Ruotsin Andrea Dubois purjehti viimeisetkin lähdöt tasaisesti ja onnistui ottamaan kultamitalinsa.

Nuorimmat haastajaryhmäläiset selvisivät kunnialla päivän puhureissa. Ruotsin Lucas Bergströmin ykkössijaa ei kukaan uhannut.

Zoom-luokassa Kruunuvuorenselällä suomalaiskaksikko Victor Silén ja Noora Ruskola jatkoi vakuuttavaa sarjaansa. Victor voitti jokaisen lähdön ja Noora viisi kahdeksasta. Nooran vanavedessä Julia Toroi otti hopeaa ja Jennieca Malmberg oli viides. Victorin veli Oscar oli lopputuloksissa 7:s ja Anton Bäckström 11:s. Ensimmäistä kertaa suomalaiset Zoom-purjehtijat onnistuivat nousemaan pohjoismaiselle huipulle – ja näyttö oli perusteellinen.

Melkin edustalla meri oli kuoppaisempi ja suuremmat jollat lopettivat regattansa täydellä kolmen lähdön ohjelmalla. Patrick Arrila ja Tanskan Michael Ravn-Jörgensen nauttivat säästä ja olivat päivän parhaat, mutta tasaisesti purjehtinut Tanskan Lau Zachariassen vei ylivoimaisen voiton. Radial-luokassa Joonatan Partinen nappasi kolme lähtövoittoa, mutta Viron Anna Pohlak onnistui pitämään lopputuloksissa Måns Lundbergin ja Joonatanin takanaan.

Lopputulokset 

E-jolla
1. Lau Zachariassen, DEN, 23 p.
2. Christina Andersen, DEN, 52 p.
3. Patrick Arrila, FIN, 63 p.
4. Simon Lundmark, SWE, 43 p.
5. Michael Ravn-Jörgensen, DEN, 67 p.
6. Noa Moilanen, FIN, 68 p.

Laser Radial
1. Anna Pohlak, EST, 24 p.
2. Måns Lundberg, ÅSS, FIN, 25 p.
3. Joonatan Partinen, HSK, FIN, 31 p.
4. Markus Rönnberg, ÅSS, FIN, 39 p.
5. Micke Berg, ÅSS, FIN, 43 p.
6. Niklas Kumpulainen, NJK, 51 p.

Laser 4.7
1. Riku Vääriskoski, HSK, FIN, 13 p.
2. Monika Mikkola, ESF, FIN, 23 p.
3. Laura Takala, ESS, FIN, 27 p.

Zoom, pojat
1. Victor Silén, NJK, FIN, 7 p.
2. David Sander, Furesöen, DEN, 37 p.
3. Sten Christian Taal, EST, 35 p.
4. Eirik Gramnäs, Nesodden, NOR, 37 p.
5. Joakim Salskov-Iversen, Furesöen, 55 p.
6. Morten Frökjär Petersen, DEN, 67 p.
7. Oscar Silén, NJK, FIN, 65 p.
8. Jens Eskildsen, Egå, DEN, 75 p
9. Andreas Hole, Moss, NOR, 77 p.
10. Frederik Sörensen, Kalövig, DEN, 92 p.

Zoom, tytöt
1. Noora Ruskola, NJK, FIN, 10 p.
2. Julia Toroi, ESF, FIN, 20 p.
3. Helene Melde Gjerde, Hjellestad, NOR, 25 p.
4. Ann Kristin Tangevold, Moss, NOR, 36 p.
5. Jennieca Malmberg, ÖNS, FIN, 44 p.
6. Katrine Bendix Krogh, Kalövig, DEN, 44 p.
7. Anne Mette Laugesen, Sallingsund, DEN, 50 p.
8. Magdalena Planting, NJK, FIN, 63 p.
9. Stephanie Rahbek Hansen, DEN, 71 p.
10. Embla Yngve, SWE, 78 p.

Optimisti, pojat
1. Pontus Dahl, Boo IF, SWE, 29 p.
2. Oliver Österberg, KKKK, SWE, 35 p.
3. Andreas Dyhr Petersen, NOR, 37 p.
4. William Norvold Björn, DEN, 37 p.
5. Emil Järudd, KSSS, SWE, 63 p.
6. Albin Johnsson, HJBK, SWE, 66 p.
7. Axel Germundsson, RÖSS, SWE, 84 p.
8. Albin Börjesson, RÅSS, SWE, 98 p.
9. Tobias Andersen, DEN, 117 p.
10. Julius Hallström, KSSS, SWE, 117 p.
10 parasta suomalaista:
15. Anton Store
18. Kasimir Piltti
22. Eetu Kotiranta
25. Petteri Toukolehto …
28. Juho Kotiranta
29. Martin Mikkola …
32. Robert Liias …
42. Nuutti Pyysiäinen
46. Jacob von Koskull
49. Teemu Suonperä

Optimisti, tytöt
1. Andrea Dubois, LESS, SWE, 25 p.
2. Lärke Graversen DEN, 38 p.
3. Vilma Bobeck, Boo IF, 52 p.
4. Sophie Haumann, DEN, 62 p.
5. Anniken Björnstad NOR, 74 p.
6. Emma Fridolfsson, SSKA, SWE, 64 p.
7. Iben Nielsby, DEN, 81 p.
8. Natacha Saouma-Pedersen, DEN, 98 p.
9. Victoria Nissen, DEN, 84 p.
10. Josephine Hedegaard Jörgensen, 109 p.
10 parasta suomalaista:
32. Jemina Järvilehto
41. Saara Tukiainen
43. Emilia Winqvist
48. Ebba Stelander
52. Katri Kotiranta
58. Tua Iho
59. Vaije Maan
62. Selma Valjus
63. Aurora Härkönen
67. Janiina Partanen

Optimisti, haastajat
1. Lucas Bergström, SWE, 16 p.
2. Otto Laakso, FIN, 31 p.
3. Axel Pantzare, SWE, 34 p.
4. William Germundson, SWE, 35 p.
5. Filip Store, FIN, 48 p.

Täydelliset tulokset ja lisätietoja

Kuva ja lähde: Henry Ericsson