Volvo Ocean Race -veneet lähtivät matkaan sunnuntaina 22.10. Voit viikoittain seurata kisaa toimittaja Kari Wilénin opastuksella näillä verkkosivuilla.
Volvo Ocean Race 2017– 18 | Lähtö | mpk | Maali | In-Port Race |
0 Alicante | 14.10. MAPFRE |
|||
1 Alicante – LISSABON | 22.10. | 1450 | 28.10. Vestas |
3.11. Brunel |
2 Lissabon – KAPKAUPUNKI | 5.11. | 7000 | 24.11. MAPFRE |
8.12. Dongfeng |
3 Kapkaupunki – MELBOURNE | 10.12. | 6500 | 24.12. MAPFRE |
– |
4 Melbourne – HONGKONG | 2.1. | 6000 | 19.1. Scallywag |
27/28.1. Dongfeng |
5 Hongkong – GUANGZHOU – Hongkong | 1.2. | 100 | – | 3.2. MAPFRE |
6 Hongkong – AUCKLAND | 7.2. | 6100 | 27.2. AkzoNobel |
10.3. Dongfeng |
7 Auckland – ITAJAI | 18.3. | 7600 | 4.4. Brunel |
20.4. MAPFRE |
8 Itajaí – NEWPORT | 22.4. | 5700 | 8.5. MAPFRE |
19.5. Brunel |
9 Newport – CARDIFF | 20.5. | 3300 | 29.5. Brunel |
8.6. Dongfeng |
10 Cardiff – GÖTEBORG | 10.6. | 1300 | 14.6. Brunel |
16.6. Vestas |
11 Göteborg – (Århus) – HAAG | 21.6. | 700 | 30.6. |
Kilpailu | Reitti | Voittajavene/ kippari suomalaiset |
1973–74 Whitbread Round the World Race |
Portsmouth-Kapkaupunki-Sydney-Rio de Janeiro-Portsmouth | Sayula II/ Ramón Carlin Swan 65 = valmistettu Suomessa |
1977–78 Whitbread Round the World Race |
Southampton-Kapkaupunki-Auckland-Rio de Janeiro-Southampton | Flyer/ Conny van Rietschoten |
1981–82 Whitbread Round the World Race |
Southampton-Kapkaupunki-Auckland-Mar del Plata-Portsmouth | Flyer II/ Conny van Rietschoten 12. Skopbank Finland/ Kenneth Gahmberg |
1985–86 Whitbread Round the World Race |
Portsmouth-Kapkaupunki-Auckland-Punta del Este-Portsmouth | L’Esprit d’Équipe/ Lionel Péan 3. Fazer Finland/ Michael Berner |
1989–90 Whitbread Round the World Race |
Southampton-Punta del Este-Fremantle-Auckland-Punta del Este-Fort Lauderdale-Southampton | Steinlager 2/ Peter Blake 9. Union Bank of Finland/Ludde Ingvall 10. Belmont Finland II/ Harry Harkimo 18. Maiden/ miehistössä Mikaela von Koskull DNF Martela OF/ Markku Wiikeri |
1993–94 Whitbread Round the World Race |
Southampton-Punta del Este-Fremantle-Auckland-Punta del Este-Fort Lauderdale-Southampton | Maxi: NZ Endeavour/ Grant Dalton W60: Yamaha/ Ross Field W60: 2. Intrum Justitia/ miehistössä Markus Mustelin |
1997–98 Whitbread Round the World Race |
Southampton-Kapkaupunki-Fremantle-Sydney-Auckland-Sao Sebastiao-Fort Lauderdale-Baltimore-La Rochelle-Southampton | EF Language/ Paul Cayard |
2001–02 Volvo Ocean Race |
Southampton-Kapkaupunki-Sydney-Auckland-Rio de Janeiro-Miami-Annapolis-La Rochelle-Göteborg | Illbruck Challenge/ John Kostecki 3. Amer Sports One 8. Amer Sports Too |
2005–06 Volvo Ocean Race |
Vigo-Kapkaupunki-Melbourne-Wellington-Rio de Janeiro-Baltimore-Annapolis-New York-Portsmouth-Rotterdam-Göteborg | ABN AMRO I/ Mike Sanderson |
2008–09 Volvo Ocean Race |
Alicante-Kapkaupunki-Kochi-Singapore-Qingdao-Rio de Janeiro-Boston-Galway-Marstrand-Tukholma-Pietari | Ericsson 4/ Torben Grael 4. Ericsson 3/ miehistössä Thomas Johanson |
2011–12 Volvo Ocean Race |
Alicante-Kapkaupunki-Malé-SharjahAbu Dhabi-Sharjah-Malé-Sanya-Auckland-Itajaí-Miami-Lissabon-Lorient-Galway | Groupama 4/ Franck Cammas |
2014–15 Volvo Ocean Race |
Alicante-Kapkaupunki-Abu Dhabi-Sanya-Auckland-Itajai-Newport-Lissabon-Lorient-Göteborg | Abu Dhabi Ocean Racing/ Ian Walker |
2017–18 Volvo Ocean Race |
Alicante-Lissabon-Kapkaupunki-Melbourne-Hongkong-Guangzhou-Hongkong-Auckland-Itajai-Newport-Cardiff-Göteborg-Haag |