On epätodennäköistä, että kaikki suomalaiset pallon kiertäneet veneet ovat tällä listalla, sillä näitäkin purjehduksia tehdään sekä suurella rytinällä että vaatimattomasti.
Kun havaitset listalla virheitä ja puutteita, ole hyvä ja ota yhteyttä toimitukseen tai kirjoittajaan
Veneen nimi (merkki ja malli) | Miehistö | vuodet | |
1. | Polar Bear (one-off) | Alex Hytönen | 1978-1993 (3 kierrosta, 1. 1982) |
2. | Diana III (Nautor 43) | Stig Eriksson | 1979-1982 |
3. | Skopbank of Finland (Baltic 51) | Kenneth Gahmberg | 1981-1982 (Whitbread) |
4. | Cabane III (Sandström) | Pehr & Märtha Sandström | 1983-1985 (3 kierrosta, 1. 1985) |
5. | Dynamite (Swan 371) | Heikki & Heli Ervi | 1983-1985 |
6. | Fazer Finland (Swan 651) | Mikki Berner | 1985-1986 (Whitbread) |
7. | Tindora (Swan 57) | Jussi & Doris Aspiala | 1978-1986 |
8. | Vanda (Jon 33) | Erkki & Jyrki Kautto | 1984-1986 |
9. | Belmont Finland (Swan 51) | Harry Harkimo | 1986-1987 (BOC-Challenge) |
10. | Colt by Rettig (Sirena 44) | Pentti Salmi | 1986-1987 (BOC-Challenge) |
11. | Magdalena III (HR Rasmus35) | Timo Jortikka | 1985 1987 |
12. | Joutsikki III (Baltic C&C 33 ) | Matti & Sirkka Rapeli | 1985-1987 |
13. | Dike (S&S 6.6 ) | Kari & Arja Myyrinmaa | 1986-1987 |
14. | Merilyn (One-off 56) | Juhani Rajakenttä | 1986-1989 |
15. | Belmont Finland II (Maxi) | Harry Harkimo | 1989-1990 (Whitbread) |
16. | Union Bank of Finland (Maxi) | Ludde Ingvall | 1989-1990 (Whitbread) |
17. | Neptun (Contrast 362) | Tor-Erik Andersson | 1989-1990 |
18. | Aiolos (S&S 38) | Olof & Anne Palmgren | 1988-1991 |
19. | Cacadu IV (First 51) | Arne Blässar | 1991-1992 (Europa-92) |
20. | Daughter of Baltic (Lunstroo 56) | Ismo Nikola | 1991-1992 (Europa-92) |
21. | Soolo (Contest 43) | Pekka Hyyryläinen | 1991-1992 (Europa-92) |
22. | Beata Maria II (HR 42) | Jyrki Jalo | 1988-1993 |
23. | Cornish Kestrel (Southshore 43) | Jaakko & Ulla Joutsenlahti | 1990-1993 |
24. | Henrita (C.A. 40 ketsi ) | Henry & Riitta Hackman | 1988-1994 |
25. | Rock’n Roll (C.A. 33) | Otto Kuojärvi | 1990-1994 |
26. | Maria V (Pedrick 40) | Juhani Heinonen | 1989-1998 (2 kierrosta, 1. 1994) |
27. | Merivuokko (One-off 11 m) | Pertti Duncker | 1990-1996 |
28. | Serenada (Ile Disco12 m) | Jendrek & Seija Prusak | 1992-1996 |
29. | Fillyjonk (Valiant 42 RS) | Johan & Lena Lindblom | 1993-1996 |
30. | Isadora (Norman 40) | Zune Bergfors | 1994-1997 |
31. | Lady Rose (Samson 36) | Seppo & Lea Häyrinen | 1995-1997 |
32. | Fazer Blue Magic (Swan 65) | Folke West & co | 1997-1998 |
33. | Sabor (Tayana 42) | Mikko Haapavaara | 1996-1999 |
34. | Renata (Tayana 37) | Reko Niemelä & Antti Helin | 1997-1999 |
35. | Merenkulkija (Targa 101) | Jaakko & Ilona Heiskari | 1993-2000 |
36. | Tinja (One-off 15 m) | Timo & Lena Hopeavuo | 1991-2001 |
37. | Kati 3 (Aquarius S&S 40 ) | Matti & Mirja Arminen | 1989-2001 |
38. | Violetta (Artina 33) | Pertti Pulkkinen & PirkkoTorna | 1994-2001 |
39. | Felissa (Inferno 29) | Göran & Pia Granbacka | 1999-2002 |
40. | Wellanova (Eastwind ) | Seppo Kokkala | 1999-2002 |
41. | Daria (IS 400) | Timo Kaski | 2000-2003 |
42. | Aida (Swan 42) | Jari Noponen | 2001-2004 |
43. | Laura (Kuunari) | Markus Maksimainen | 2002-2004 |
44. | Iiris (Roberts 345 ) | Pekka & Riitta Kärkkäinen | 1999-2011 (2 kierrosta, 1. 2004) |
45. | Tikki (Swan 43) | Antero & Riitta Järvinen | 2002-2005 |
46. | Zara (Najad 441) | Olli & Arja Santala | 2002-2006 |
47. | Arctic Lady (Stormwind 40) | Ari & Eija Luoma | 2003-2006 |
48. | Satu III (S&S) | Kari & Satu Retkin | 2004-2006 |
49. | Necesse (Avance 36) | Kari & Marika Ollikainen | 2004-2007 |
50. | Ellen (Aage Utzon ) | Paul Suominen | 2004-2007 |
51. | Ninni (IS-400) | Mikko Oksanen | 2005-2008 |
52. | Mindora (Pedrick 40) | Matti Vahala | 2004-2008 |
53. | Aliisa (10m teräs) | Lauri G. Strengell | 2004-2010 |
54. | Anni (Belize 43 -katamaraani) | Olli Pajunen | 2007-2011 |
55. | Chimu (HR 40) | Timo Tanttu & Sirkka-Warneke | 2007-2011 |
56. | Blue Moon (14×8 m katamaraani) | Kai Linko | 2006-2012 |
57. | Snoopy (teräs, one-off 12 m) | Matti Lappalainen | 2003-2012 |
58. | Valentina (Bavaria 36) | Risto Pekkanen ja Helinä Hellgren-Pekkanen | 2009-2013 |
59. | Elaine (Arcona 430) | Kalle Sysiö ja Helinä Sairanen | 2009-2013 |
60. | Scorpio (Nautor 43) | Henrik ja Malla Lindblom | 1997-2013 |
61. | Sarema (Eastwind 45) | Pekka ja Riitta Kauppila | 2010-2013 |
62. | Verde (Swan 36) | Mauno ja Tarja Rantavuori | 2011-2014 |
63. | Melina (Malö 43 classic) | Ilkka Liukkonen | 2011-2014 |
64. | Marisol (HR 42 ketsi) | Esa ja Hilkka Kalervo | 2013-2015 |
65. | Ever After (HR 53) | Tom ja Salme Malmsten | 2008-2015 |
66. | KasteHelmi (Malö 46 Classic) | Heikki ja Maila Asujamaa | 2009-2015 |
67. | Mearra Nieida (Finngulf 46) | Pekka Salonoja | 2015-2017 |